Proloterapi Nasıl Uygulanır? – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Proloterapi Nasıl Uygulanır?

Proloterapide ağrı kaynağı olan, hasarlı, zayıflamış, dejenere olmuş eklemlerin tendon ve ligamentlerinin kemiğe yapışma yerlerine hipertonik solüsyonlar enjekte edilir. Bazı durumlarda eklem içine de hipertonik solüsyon enjekte edilebilir.

Proloterapide bugüne kadar birçok solüsyon kullanılmış ve halende kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları sodyum morhuat, salin, fenol, gliserin, dekstroz gibidir. Yan etkisi olmaması, etkili ve güvenli olması nedeniyle biz kliniğimizde dekstrozu (şekerli serum) kullanıyoruz. Dekstroz su ve şeker karışımıdır, içerisinde başka herhangi bir madde yoktur.

Eczanelerden bize , özel steril paket ve şişelerde gelir. Hipertonik dekstroz solüsyonunu çok düşük konsantrasyonda lidokainle (lokal anestetik) karıştırarak kullanıyoruz. Lidokaini enjeksiyonların ağrısını azaltmak ve proliferatif etkinliğinden faydalanmak için kullanıyoruz. Enjeksiyonlarda asla KORTİZON kullanılmaz. Proloterapi uygulamasında kortizonun yeri yoktur. Kortizon iltihap baskılayıcı bir ilaçtır. Kortizon proloterapide oluşturmaya çalıştığımız iltihabı baskılar, proloterapinin tam tersi bir etkisi vardır.

Problemli ekleme hipertonik dekstroz (şekerli serum) enjeksiyonunun ardından eklemde birkaç gün süren bir enflamasyon (iltihap) meydana gelir. Bu mikropsuz bir iltihaptır ve aslında iyileştirici bir reaksiyondur. Vücut bu iltihabı o bölgeye enjekte ettiğimiz dekstrozu ortadan kaldırmak için oluşturur.

Aslında vücudun iyileştirme mekanizması olan bu iltihabi reaksiyonu oluşturmak için dekstrozu kullanıyoruz. Amacımız enflamasyon (iltihap) oluşturmak , aracımız kullandığımız dekstrozdur. Bu iltihabi reaksiyon sonunda büyüme faktörleri salgılanır ve ardından vücudumuz tamirci hücrelerimiz olan fibroblastları bölgeye gönderir. Fibroblastlar kollajen üreterek, zayıflamış olan tendon, ligament ve eklemleri tamir edip güçlendirir. Yenilenen ve güçlenen eklemde ağrılar hızla azalır , hareket kabiliyeti ise anlamlı derecede artar.

Proloterapi sonuçla ilgilenmez sebebi tedavi etmeye çalışır. Bu nedenle etkisi diğer bazı tedavi yöntemlerine göre geç başlar. Proloterapi doğal, etkili ve yan etkisi nadir görülen bir tedavi yöntemi olması nedeniyle yaygın olarak kullanılan, başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir.

Proloterapi sizi akut ve kronik bel, boyun, diz, omuz, el-ayak bileği, dirsek ve kalça ağrılarınızdan kurtarabilecek bir seçenek olabilir.