Ozon Terapisi Nedir? Tedavisinde Kullanılan Hastalıklar – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Ozon Terapisi Nedir? Tedavisinde Kullanılan Hastalıklar

Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere’’ozon terapi’’ denilmektedir. Oldukça eski bir tedavi şekli olmakla beraber her geçen gün farklı yararlı etkilerinin bulunması onu yeniden güncel hale getirmektedir.

Ozon tedavi ‘’alternatif tıp’’ değil, bizatihi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavi ya da Almanların deyimiyle ‘’Kan yıkama’’ pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir.

OZON NASIL ETKİLER

Beyaz kan hücrelerinin(savunma hücreleri olup enfeksiyonlara karşı korur) oluşumunu artırır, fonksiyonlarını artırır. Bakteri, virüs ve mantarları öldürür. En güçlü doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir.

Hızla büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Alyuvarların(kanda oksijen taşıyan kırmızı hücreler) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır. Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır. Hücre içi solunumunu (hücrenin fonksiyonu görebilmesi için gerekli enerji kaynağını elde etmesi) hızlandırır.

Detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.(Kurşun, civa gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilaç kalıntılarının atılmasını hızlandırır.) Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir. Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar, böylelikle damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolaşımı düzenler.

OZON TEDAVİSİ İLE VÜCUDUMUZDA HANGİ DEĞİŞİKLER OLUŞUR?

• Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.
• Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.
• Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar.
• Kan ve lenf sistemini temizler.
• Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.
• Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.
• Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.
• Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
• Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır. Stres hormonu olarak bilinen Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

OZONUN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

İyileşmeyen Yaralar

Diabet (şeker hastalığı) yaraları, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralar, yatakta uzun süre yatmaya bağlı çıkan bası yaraları (dekubitüs ülseri), dolaşım bozukluğuna bağlı kol ve bacaklarda çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir.

Ozon tedavisi yara bölgesine kan akımı sağlayan kılcal damarları geliştirerek yara bölgesine gelen kan ve oksijeni artırmış olur. Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan bakterileri öldürerek de tedavi sağlanır. Ayrıca çeşitli nedenlere bağlı cilt alerjileri, egzamalar ozon tedavisine adaydırlar. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Kanserin Tedavisi ve Önlenmesi

Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, Kendisine Nobel ödülü kazandıran çalışmasında kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı gösteriyordu. Dr.Warburg’a göre vücuttaki onkojen’ler stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılmak kanseri başlatabiliyor.’’Kanserin tek ve nihai temel nedeni oksijensiz yaşamdır’’ Yani ‘’anaerobiosis’’tir. Normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilir.

Oksijen eksikliği, kanserin yayılmasını da kolaylaştırır. Kanser hücreleri oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlanırsa, tümor dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümor hücrelerinin öldüğü tespit edilmiştir. Ozon tedavisinin, direkt tümor hücrelerini öldürecek etkisi yanında, bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici etkisi de vardır. Kemoterapi – radyoterapinin tümor üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Romatizmal ve Kas Eklem Hastalıkları

Kemik deformasyonu gelişmemiş gonartrozlarda (eklem harabiyetleri), eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturacak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir edilmesini sağlamaktadır.

Romatoid artrid gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini regüle ettiğinden diğer medikal tedavilerle kombine edildiğinde dramatik iyileşmeler gözlenmektedir. Ayrıca yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın bir hastalık olan fibromiyaljide de ozon başarı tedavi yöntemlerinden biridir.

Virüslerden Kaynaklanan Hastalıklar

AIDS, zona, uçuk gibi viral hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasında bağışıklık sistemini güçlendirerek aynı zamanda ozonun virüse direkt teması ile etkili olur.

Böbrek Fonksiyonlarının Düzenlenmesinde

Ozon sauna, ter bezlerini uyararak terlemeyi artırma yolu ile lenfatik sistemde birikmiş toksinlerin, ağır metallerin, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur. Toksinleri etkisiz hale getirerek deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlar. Böbreğin 24 saat boyunca çalışmasıyla gerçekleştirilebilecek ağır metallerin atılım işini saunada terleme yolu ile 15 dakikada gerçekleştirilir. Bu nedenle doktorlar ağır böbrek hastalarına ozon saunasını önermektedir.

Deri Hastalıkları

Ozon virüs, bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak, yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi sağlanır.

Göz Hastalıklarında Ozon Tedavisi

Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözü de etkilemektedir. Gözde retina adı verilen görme merkezindeki ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda ozon tedavi sonrası 6-8- ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidişin durdurulması sağlanmıştır.

Bağırsak Hastalıkları

İltihaplı bağırsak hastalıklarında özellikle erken dönemde rektal ozon gazı püskürtmesi şeklinde yapılan bölgesel uygulamaların çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Diş Hekimliği

Diş çürüklerini önlemede ve yeni başlamış çürüklerde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Cinsel Fonksiyonların Düzenlenmesi

Ozon terapi alanlarda cinsel fonksiyonlarda artış gözlenmiştir.

Kadın Hastalıkları

Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormonal durumu düzenleyici rolü ile etkili olur.

Nörolojik Hastalıklar

Multiple sikleroz, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar ile myotomi, muskulerdistrofi veya spastik çocuklardaki kas – sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Yaşlılıkta Ozon Tedavisi

Sağlıklı yaşlanmayı ve genç kalmayı sağlamak amacıyla; ‘’anti aging’’ bir başka deyişle ‘’geriye yaşlanma’’ bu yöntemin hedefi uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmayı sağlamak! Bu amaçla yapılması gereken çok şey var elbette, işte bunlardan biri de ‘’ozon terapi’’. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır. Bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Hücreler tıpkı insanlar gibi solurlar.

Bunun için hücre seviyesindeki ortamda oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.Ozon uygulanan kişilerde yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra yaşam kalitesinin önemli düzeyde arttığı bilinmektedir.

Selülit için Ozon Terapi (Ozon Sauna)

Ozon farklı mekanizmalarla selülitte etkilidir. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak kılcal damarlardan kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner. Yapılan çalışmalarda ozon terapinin selülitin geleneksel tedavisinden daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kronik Yorgunluk Sendromunda Ozon Tedavisi

Çağımızın hastalıklarından biri kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirecek bir eylem yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Hatta o gün hiç hareket etmediği halde sanki tonlarca yük taşımış gibi bitkin hissederler ve kıpırdayacak güçleri kalmamıştır. Türkçede ‘’canlı cenaze sendromu’’ olarak tanımlanan bu hastalık son yıllarda her geçen gün daha çok sayıda insanı pençesine almaktadır. Tedavisi oldukça güçtür. Kronik yorgunluk sendromunda ozon önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde silebilmektedir.

Stresle Mücadelede Ozon Tedavisi

Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki sıkıntılar, endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve, manyetik kirlenmeler, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonların her biri yaşamımızda başlı başına bir stres nedeni oluşturur. Ozon tedavi; hastalıkların ve enfeksiyonların tedavisinde etkili olurken kirlilikle vücudumuzda biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca stres hormonu olarak adlandırılan adrenalini vücutta yıkarak stresimizi azaltır.

Detoks (Toksinlerden Arınma) İçin Ozon Terapi

Soluduğumuz hava, yediklerimiz ve içtiklerimiz ile toksinler ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerler ve cildimiz vasıtasıyla emilirler. EPA (ABD çevre koruma ajansı) verilerine göre yiyeceklerimizde 3000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Ve yetişkinler her yıl 1.81 kg pestisitil (zirai ilaç artıkları) tükettikleri gıdalarla birlikte almaktadırlar.

Yağ dokularımızda depolanan toksinler ve kimyasallar (tarım ilacı artıkları,ağır metaller ,ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucuları) yavaş yavaş sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler ki;bu durum hem birçok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir.Ozon uygulama yöntemlerinden biri olan ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yoluyla atılır.Aynı zamanda dokuların oksijenlenmesi sağlanmış olur. Ozon sauna derinin üçüncü bir böbrek ve ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.

Oksijen aynı zamanda “serbest radikal” denilen elektronlarını kaybetmiş zararlı maddelerin ortaya çıkmasına neden oluyor,serbest radikaller buldukları dokularla birleşerek onları fonksiyonlarını yapamaz hale getiriyor bu etki otuz yaşında başlıyor kırklı yaşlarda artarak ilerliyor ve ellili yaşlardan itibaren dramatik bir şekilde çoğalarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Güçlü bir anti-oksidant sisteme sahip olmak oksijene dayalı bir yaşam için en temel gereksinimdir.Tek hücreli organizmalar bile eğer serbest radikallere karşı savunma mekanizması geliştirmemiş olsalardı hayatta kalamazlardı.Oksijenle yaşayan her organizma bu tehlikeyi etkisizleştirecek sistemlere sahiptir.serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi en iyi ozon tedavisi ile giderilebilir.

Ozon terapi Kimlere Uygulanmaz!

Ozonun uygulanmasının yasak olduğu hastalıklar son derece sınırlıdır.

1-Favizm; alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile seyreden (Glukoz 6 fosfat dehidrogenz enzim eksikliği) hastalıkta
2-Aşırı alkol kullananlarda
3-Hipertroidi; troid bezi aşırı çalışanlarda
4-İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (hemofili,kanama pıhtılaşma hastalıkları v.s.) olan hastalara ygulama yapılmaz
5-Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihaplarında (Pankreatitler)
6-yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklar
7-Ozona karşı alerjisi veya intoleransı olanlarda (çok nadir görülen bir durum olup daha ziyade kokuya olan tahammülsüzlükler de oluşabilir) Bu bakımdan uygulama öncesi bazı laboratuar analizleri yapılarak durum denetlenmelidir.