Nefes Terapisi Nedir? – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Nefes Terapisi Nedir?

Gıdasızlığa ya da susuzluğa günlerce dayanabilen vücudumuz nefes almadan 3 dakika dayanabilir. Sağlıklı nefes almak vücudumuzda sağlıklı bir akış yaratır. Kaygı ve endişe durumunda nefes alıp verişimiz farklılaşır. Zihnimiz nefes alıp verişimizi etkiler.

Aslında aşırı endişenin sağlımızı etkilemesi nefesimizi etkilemesiyle başlar. Öte yandan benzer şekilde nefes alıp verişimizin zihnimizi etkilemesi de mümkündür. Eğer kaygı sırasında bozulan nefes alış verişimizi düzeltebilir ve doğru nefes almayı rutin bir alışkanlık haline getirebilirsek yani nefes ile kaygıyı yer değiştirebilirsek, o zaman heyecanımız hevese, tereddütlerimiz kontrole ve zorluklarımız başarıya dönüşecektir.

Nefes Terapisi İle Neler Değişir ?

Özgüven Artışı: Solunum ve Nefes Terapisi , ancak kontrol & odaklanma sağlayarak yapabildiğimiz ve gösterdiğimiz gelişmeyi kanıtlayan egzersizlerdir.Bu nedenle özgüven ve başarı keyfi sağlayarak daha zorlu süreçler için ihtiyaç duyduğumuz motivasyonu sağlar.

Yaşam Kalitesinde Artış: Solunum egzersizleri sayesinde, endişe nedeniyle unuttuğumuz nefes alıp vermeyi öğreniriz. Vücudumuza ihtiyaç duyduğu oksijen girer, hücrelerin kendisini yenileme süreci kolaylaşır. Düzenli seanslar sonunda genel sağlık ve kas kuvveti açısından da gelişme gösterdiğinizi fark edersiniz .

Endişede Azalma ve Uyku Düzeninde Gelişme: Nefes alıp verişin düzelmesiyle zihnin ürettiği endişenin azalabildiği bilinmekte ve insanlık tarihi kadar uzun bir zamandır çeşitli uygulamalar ile nefese odaklanma sağlanarak kaygı yatıştırılmaktadır. Nefes egzersizleri ile bir süre sonra günlük yaşamda kaygı azalmakta, bunun bir sonucu olarak daha sağlıklı bir uyku düzeni gelişmektedir.

Odaklanma ve Dikkatte Artış: Bu programla uygulanan solunum egzersizleri de, tıpkı Neurofeedback egzersizleri gibi beyni, odaklanma konusunda daha becerikli kılar ve odaklanmayı öğretir. Sınav başarısı ve iş yerinde verimlilik artmaktadır.