Hipnozun İlk Adımı – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Hipnozun İlk Adımı

• Başarılı bir hipnoz için en önemli faktör, sorunu olan danışanın bu konuda yardımı kendisinin istemesidir. Annesi yada kız arkadaşı istediği için sıgarayı bırakmak durumunda kalan bir kişi hipnoza giremez, çünkü direnç gösterir.

• İlk seansta hipnoz eğitimi verilerek, ( daha önce çekilmiş bir hipnoz seansını izleterek) (seanslar danışanın izni alınarak çekilmiştir)danışanın hipnoz hakkında bilgi edinmesini buna bağlı olarak da daha kolay hipnoza girmesi sağlanır.. Hipnoz hakkında birçok insanın değişik ve de çoğunlukla da olumsuz bilgileri vardır ve bu bilgiler onun hipnozdan korkmasını ve kendini rahat bırakmasını engeller. Bilgilendirmenin amacı da bu korkuyu yok etmek ve danışanın kendisini rahat bırakarak hipnozun sağladığı gevşemeyi ve rahatlığı hissetmesini sağlamaktır.* Hipnoz iki kişilik bir durumdur hipnozitör herhangi bir teknikle hipnozu uygularken, danışan da onunla uyumlu olmalıdır. Bu nedenle danışanın hipnozitörüne güvenmesi çok önemlidir.

• Danışanın bilgilendirilmesi ve karşılıklı güvenin oluşmasıyla artık ilk hipnoz seansının gerçekleşmesi için danışanımız hazırdır.

• Bir yada birden fazla indüksiyon tekniği kullanarak danışanın ilk hipnoz seansı gerçekleştirilir. Danışana, ilk seans ta oto-hipnoz öğretilerek kendi kendine nasıl gevşeyebileceği öğretilir. İlk seans genelde hafif hipnozun olduğu bir seanstır. Ancak hipnoz hali bireylere göre değişiklik gösterdiği gibi ilk seansta derin hipnoza giren danışanlar da vardır.

• Her danışanın hipnoz deneyimi birbirinden farklı olabilir ,seanslar ilerledikçe derinlik artar. Zihin artık gevşemeyi öğrenmektedir.