Hipnoz Uyku Hali Değildir! – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Hipnoz Uyku Hali Değildir!

Beyinde oluşan elektriksel akımların kayıt işlemine elektroensefalogram (EEG) denir. EEG kayıtları değişik frekansta atan beyin dalgaları kaydetmiştir. Belli frekans aralıkları belli dalga isimleri ile adlandırılmaktadır. Değişik bilinç durumlarında değişik beyin dalgaları şekli hakimdir.

Uyanık hallerimizde çoğu zaman beyin dalgaları beta halindedir. Beta hali karar verme, akıl ve mantık yürütme için en uygun haldir. Bu haldeyken beyin dalgaları saniyede 13 kez’in üzerinde titreşir.

Dalga titreşmesi saniyede 8-13 arasına düştüğünde alfa haline geçeriz. Bilinçle bilinçaltı arasındaki kapı açılır. Anılara ulaşmak kolaylaşır. Yeni bilgileri depolamak kolaylaşır. Bu mayışıklık içinde telkine açık hale geliriz. Alfa ve beta bilinçli dalgalardır. Uyku dalgaları ise teta ve deltadır. Delta rüya gördüğümüz anlarda ortaya çıkar. Deltaya tetadan geçeriz. Tetaya da alfadan.

Hipnoz bir uyku hali değildir. Ama uyanıklık da değildir. Sabah çalar saatin sesiyle uyandığınızda yataktan kalkmak istemediğiniz o gevşemişlik halidir. Yorganı başımızdan aşırıp, kendimizle baş başa kaldığımız sakin, rahat ve huzurlu bir andır. Hipnoz esnasında gevşemiş, sakin ve huzurluyken koltukta oturan bedenimizi hisseder, dışardan gelen sesleri de duyarsınız. Hipnozdayken hareket edebilir, esneyebilir, hapşırabilirsiniz. Hipnoz seansında çeşitli imgelemler kullanarak kişinin kendisini mutlu ve huzurlu hissettiği bir yerde olması sağlanır. Örneğin bir deniz kıyısı, sanki gerçekten ordaymış gibi, orayı hayal edip hissetmeniz telkin edilerek; denizin kokusunu ve denizin sesini duymanız sağlanır. (Bazı insanlar görsel bazıları işitsel bazıları da kinestetiktir.)

Çeşitli imgelemlerle kendini son derece rahat ve huzurlu hissettiğiniz bir anda, daha sonra kendinizi bu derece rahat ve huzurlu hissetmek istediğinizde kullanmakı için otohipnoz işareti verilir. Günlük yaşamınızda daha mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacak telkinlerle rahatlamış ve gevşemiş olarak göz kapaklarınızı açabileceğiniz söylendiğinde, özgür iradeniz ile istediğiniz zaman hipnozdan çıkabilirsiniz.

İlk hipnoz deneyiminde kişi daha çok hafif hipnoz halindedir. Sonraki her seansta gittikçe derin hipnoza girme alışkanlığını kazanır. Her kişinin hipnoz deneyimi birbirinden farklı olabilir.