Endokrin Bozuklukları – Prof. Dr. SEFA GÜLTÜRK

Endokrin Bozuklukları

Endokrin sistemi üreme, sindirim, kilo, metabolizma, ruh hali, bağışıklık gibi çoğu şeyi düzenlemek için hayati önem taşımaktadır. Endokrin sisteminin düzenlemediği şeyleri listelemek neredeyse daha kolaydır. Öyleyse, özelliklede bir sağlık sorunu yaşanıyorsa, endokrin sistemini etkilemek mükemmel olurdu.

Endokrin bozukluklarının yönetimi, uzun süreli ilaç alımı ile birlikte insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Akupunktur geniş bir hormon yelpazesi üretmek için endokrin sistemi etkileyen alternatif bir tedavi olarak düşünülebilir. Akupunktur, son yıllarda çeşitli endokrin bozuklukların yönetiminde yoğun olarak denenmektedir. Tek başına veya Çin otları veya diyet-egzersiz müdahaleleri gibi diğer terapilerle birlikte kullanılan akupunktur, insülin direnci için etkili bir tedavi olma potansiyeline sahiptir.

Diabetes mellitus, iskemik kalp hastalığı, kas atrofisi ve yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde ek kontrollü klinik akupunktur çalışmalarına ihtiyaç vardır. Yine akupunktur, infertilite, kilo alma, depresyon ve anksiyete, kronik hastalıklar ve uykusuzluk gibi durumların tedavisinde çok etkili olabilir. Ağrı bile endokrin sistemden etkilenebilir. Belirli akupunktur noktaları kullanılarak, bir akupunktur uzmanı vücudu, bu süreçlerin her birini etkileyecek hormonları üretmeye teşvik edecek belirli sistemleri hedefleyebilir. Akupunkturun vücutta stres hormonlarını azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır.